3 kwiecień 2024

Samorząd województwa przeznaczył 5,4 mln zł na renowację zabytków

zdjęcie: Samorząd województwa przeznaczył 5,4 mln zł na renowację zabytków / pixabay/2616091
Dotacje na kwotę 5,4 mln zł przekazał w środę samorząd województwa podlaskiego, na renowację podlaskich zabytków. Pieniądze otrzymały m.in. parafie katolickie i prawosławne. Środki będą przeznaczone m.in. na renowację dachów, fundamentów, stolarki okiennej, ołtarzy i dzwonnic.

Samorząd podczas ostatniej sesji sejmiku województwa uchwalił listę beneficjantów. Przedstawiciele zarządu Województwa Podlaskiego przekazali im w środę czeki podczas uroczystego spotkania w budynku Opery i Filharmonii podlaskiej w Białymstoku.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki ocenił, że takiego wsparcia na zabytki jeszcze nie było. Dotacje otrzymało 71 właścicieli zabytkowych budynków. Wśród nich są świątynie katolickie, prawosławne, staroobrzędowców, ale także osoby prywatne. Dotacje wyniosły od kilku do 100 tys. zł.

Kosicki powiedział, że obecny zarząd od początku wspierał modernizację podlaskich zabytków, które są wizytówką województwa.

„W tym roku przyznaliśmy ponad 5 mln 400 tys. na wsparcie naszych podlaskich zabytków. Jest to kwota rekordowa. Nigdy takiego wsparcia z województwa nie było” – podkreślił marszałek. Poinformował, że ustępujący zarząd – biorąc pod uwagę różne źródła finansowania - przeznaczył w sumie na zabytki ponad 100 mln zł.

Samorząd poinformował, że dotację zostaną wykorzystane m.in. na renowację dachów, fundamentów, stolarki okiennej, ołtarzy czy dzwonnic tych obiektów.

Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku ks. Mikołaj Ostapczuk otrzymał 100 tys. zł na remont miejscowej świątyni. Proboszcz poinformował, że parafia zaczyna remont dzwonnicy i górnej części świątyni. Dodał, że parafia samodzielnie nie miałaby możliwości sfinansowania tych inwestycji.

Z kolei, w kościele zabytkowym w Wigrach będzie remontowany ołtarz boczny, a Gmina Staroobrzędowa w Suwałkach przeznaczy 100 tys. na remont podłogi i ściany działowej w sali modlitewnej.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ kow/ ktl/